około 40 km na południe od Krakowa. Ośrodek zlokalizowany jest na uboczu, daleko od ruchliwych połączeń komunikacyjnych, u progu lasu, na stoku Lubomira. Takie położenie pozwala z jednej strony, cieszyć się pięknymi widokami, a z drugiej odetchnąć pełną piersią zapachem lasu. Chcesz odpocząć od zgiełku miasta, wyskoczyć na weekend za miasto, ale niekoniecznie masz ochotę spędzić wiele godzin w samochodzie na ,,Zakopiance''? Gościniec jest idealnym miejscem dla Ciebie i Twoich bliskich .
ZAREZERWUJ POBYTsprawia, że ciszę zakłócają jedynie odgłosy natury - śpiew ptaków, rechotanie żab w stawie, pohukiwanie sowy, czy charakterystyczne szczekanie lisów. Wyglądając przez okno można zauważyć przebiegające stado saren, czy też uciekającego zająca. Niebo w dzień ozdabiają jastrzębie a w nocy sowy, nietoperze i gwiazdy. Spragnionym pięknych widoków wystarczy wyjść na taras aby podziwiać majestatyczne pasmo Lubogoszczy a przy dobrej przejrzystości wystarczy zejść pięćdziesiąt metrów poniżej budynku aby podziwiać pasmo Tatr, rozciągające się pomiędzy górami Beskidu Wyspowego. Widok jest szczególnie piękny w mroźne zimowe dni.
można znaleźć wszystko co konieczne do miłego spędzenia wolnego czasu. Do dyspozycji Gości pozostaje restauracja, parking przy budynku, szerokopasmowy internet, mała biblioteczka. Posiadamy dwie duże sale, mogące pomieścić 150 osób. Z naszej strony możemy zapewnić, że z pełnym profesjonalizmem zorganizujemy każdą imprezę okolicznościową, szkolenie lub konferencje.
Tuż przy budynku znajduje się wiele miejsc zapewniających atrakcje dla małych i dużych. Na dużym, ogrodzonym placu zabaw dla dzieci można znaleźć trampolinę, zjeżdżalnię czy też huśtawkę. Spragnionym wypoczynku w chłodnym otoczeniu wody proponujemy leżak na pomoście znajdującym się przy jeziorku, tuż obok wejścia do restauracji. A tych, którzy pragną wypić zimne piwo z dala od zgiełku zapraszamy na drugi koniec terenu, gdzie znajduje się zacieniony parasolami ogródek piwny.
przy Gościńcu znajduje się plac zabaw, wraz z domkiem drewnianym, piaskownicą, tyrolką.
Przemęczenie, codzienny stres, zanieczyszczenie powietrza, wody i żywności - wszystko to nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie. Wizyta w chacie SPA pomoże Ci się zrelaksować i wypocząć. Kąpiel w jacuzzi z hydromasażem, kilkuminutowy seans w pomieszczeniu nagrzanym nawet do 100 stopni Celsjusza pozwoli wyeliminować skutki zmęczenia, pomoże uzunąć toksyny z organizmu, a także poprawi krążenie i zapewni relaksację całego organizmu.
WIĘCEJ Lubisz wycieczki górskie? Rejon Lubomira i Łysiny oplatają liczne szlaki turystyczne (zobacz) dające wiele możliwości wejścia na większość masywów Beskidu. Połączone są one ze szlakiem czerwonym, przebiegającym tuż pod ośrodkiem. Od nas dotrzesz wszędzie: do Myślenic, Pcimia, Lubnia, Mszany, Kasinki Wielkiej, Dobczyc, Wiśniowej,Szczyrzyca, Skrzydlnej i wielu, wielu innych miejscowości. Przejdziesz pasmem Lubomira, Lubogoszczy, czy Ciecienia.
Okolica słynie z przepięknych widoków, które można podziwiać z każdego z wymienionych wyżej miejsc. Przepięknie wygląda pasmo Beskidu widziane z Lipnika, czy też pasmo Lubogoszczy z osiedla Paryle. PonadtoGaleria widoków pokaże prawdziwe piękno natury w pobliżu Gościńca.
Dla miłośników jazdy off-road na całym masywie Łysiny i Lubomira, ale także w najbliższej okolicy Węglówki znajduje się wiele pięknych polnych tras i leśnych dróg, które przysporzą wielu niezapomnianych wrażeń. Nie chcesz przywozić ze sobą swojego roweru? Możesz wypożyczyć go na miejscu. Możesz również skorzystać z oferty jaką proponuje Bike Park Kasina.
W sąsiedniej miejscowości, w Kasinie Wielkiej, znajduje się stok narciarski Śnieżnica – raj dla miłośników zimowego szaleństwa. Wyciąg krzesełkowy, długi stok oraz dobre przygotowanie pozwala naprawdę dobrze pojeździć. Dodatkowo niebagatelne widoki nie znudzą się szybko! Nie masz swojego sprzętu? Możesz wypożyczyć sprzęt w naszej małej wypożyczalni po bardzo atrakcyjnych cenach.
Dla spragnionych nocnego nieba pobliskie Obserwatorium Astronomiczneprzygotowało nieziemskie atrakcje. Wystarczy wyjść nieco ponad kilometr na szczyt Lubomira aby podziwiać Słońce, lub nocne niebo. Obserwatorium przygotowało wiele programów pozwalających przybliżyć zagadnienia astronomii.
Idąc czerwonym szlakiem w kierunku obserwatorium co pewien czas napotkamy przystanek ścieżki edukacyjnej pt. "Wielcy astronomowie znani i mniej znani", z której dowiemy się o pracy polskich astronomów. Kolejne tablice opisują pracę astronomów przebywających głównie w obserwatorium na Lubomirze. Mimo to, nie zabrakło także opisu działań najwybitniejszych polskich astronomów, takich jak Kopernik, czy Wolszczan.
Znajdująca się u podnóża pasma Lubomira Sucha Polana (Przełęcz Sucha) nazywana jest także Równicą. To tutaj miało miejsce poświęcenia proporca zgrupowania AK „Kamiennik” obwodu „Murawa”. W niedzielę 3.09.1944 r. mszę świętą celebrował kapelan partyzantów, ks. Stanisław Główka ps. „Robak”. W 2001 r. wybudowano tam pomnik upamiętniający działalność partyzantki AK w 1944 r. Pomnik stanowi wielki głaz z tablicą pamiątkową i krzyżem, wokół którego znajduje się 10 mniejszych głazów, symbolizujących oddziały partyzanckie zgrupowania „Kamiennik”. Ufundowany przez por. Roberta Mazura ps. "Rymsza", za wyjście oddziału "Potoka" z okrążenia w dniu 15.09.1944 roku, ryngraf z Matką Boską zdobi krzyż. Od 2001r. początkiem września na Suchej Polanie odbywa się uroczysta msza święta upamiętniająca wydarzenia z września 1944r.
W 1926 r. ks. Andrzej Murzański przekazał fundusze na budowę nowego kościoła parafialnego w dolnej części Węglówki. Zdarzenie to połączone z zamknięciem górnego kościoła po oddaniu do użytku nowego (1939 r.), spowodowało podział wsi na wiele lat. W prezbiterium stoi piękny, wykonany z drzewa modrzewiowego ołtarz gotycki. Jest on darem ks. Proboszcza Franciszka Kuźmy. W ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy a po bokach dwie figury: św. Piotra i Pawła. Kościół posiada dwa ołtarze boczne poświęcone Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i św. Józefowi.
Drugi, przepiękny kościół murowany ulokowany jest w górnej części wsi. Wybudowany został w końcu XIX w. z inicjatywy księdza rodaka Jana Slósarza. Pierwsze nabożeństwo odprawił celebrując sumę ks. Jan Rowski Wincenty- proboszcz z Mszany dnia 2 sierpnia 1895r. w uroczystość Patronki Kościółka Matki Boskiej Anielskiej. Z czasem, za sprawą Jana Ślósarza, w 1912r. utworzono tu osobną parafię.
Opactwo Cystersów wybudowane około 1234r. Fundatorem był wojewoda krakowski Teodor Cedro herbu Gryf. Pierwotnie opactwo znajdowało się w Ludźmierzu, do Szczyrzyca zostało przeniesione w 1243r. W 750-letnią historię opactwa wpisana jest legenda jego powstania. (Foto: wikipedia.pl)
Z klasztorem w Szczyrzycu związane są dwie legendy, według których diabeł chcąc zniszczyć klasztor porwał ogromny kamień. Pierwszej legenda głosi, że diabeł nie mógł znieść istnienia klasztoru nawracającego ludzi od grzechu, a przed rzuceniem kamienia na klasztor powstrzymały go modlitwy zakonników i dźwięk bijących na Anioł Pański dzwonów. Druga mówi, że diabeł obiecał wór złota wracającemu z wesela grajkowi, w zamian za grę. Podpisał cyrograf a bojąc się, że żona zacznie wypytywać skąd posiadł takie bogactwo, przekazał złoto na budowę klasztoru. Diabeł dowiedziawszy się o tym chciał zniszczyć klasztor. Jednak zakonnicy zorientowali się o zamiarach diabła i powierzyli siebie i klasztor opiece Matce Bożej. To Ona sprawiła, że kamień zaczął diabłu ciążyć i nie doniósł go do klasztoru. W obu legendach diabeł porzucił kamień trzy kilometry przed klasztorem we Wsi Krzesławice. W kamieniu ponoć widać pięć wgłębień symbolizujących rękę diabła. (Foto: wikipedia.pl)
created with
Joomla Template Creator .